1. 9. 2010

Základním cílem našeho programu je obnovit hrdost obyvatel Vsetína na své město jako na místo k životu. Vsetín je historicky město šikovných, pracovitých a aktivních lidí a vedení města by mělo tyto pozitivní vlastnosti jeho obyvatel co nejvíce podporovat a zdůrazňovat. Hrdost na město ve kterém žiji je důležitá i pro správu věci veřejných – pokud jsem na něco hrdý, tak mi na tom jistě záleží a více se budu zajímat, co pro město můžu udělat já jako občan, abych na něj mohl být i nadále hrdý.

Město jako prostor pro život

Jako hlavní cíl vedení města navrhujeme příjmout zásady zvyšování atraktivity města v tom směru, jako to navrhuje studie architekta Petra Hurníka. Jejími základními body je využití volných prostor v centru města pro další dostavbu, „zahuštění“ jednotlivých ulic a prostranství tak, aby ve městě vzniklo více příjemných míst pro život (obchody, drobné provozovny, restaurace, kavárny), výstavbu promenády na nábřeží řeky Bečvy, nebo výrazně zatraktivnění Horního náměstí a navrácení tomuto místu jeho historickou funkci a význam. Celkový projekt také přinese nezanedbatelný počet nových pracovních míst.

Na finální podobě tohoto plánu by se kromě architektů, urbanistů, stavebníků a úředníků měli podílet hlavně obyvatelé města – v rámci systému komunitního plánování by se měli vyjadřovat k jednotlivým návrhům a projektům. Vyšší zapojení obyvatel do samotné tvorby přinese větší ztotožnění se všemi změnami. Velký plán by představoval cíl, se kterým by veškeré úsilí ve městě mělo být poměřováno. Jen ten, kdo má jasný a pozitivní cíl, si může odpovědět na otázku, zda to, co činí, činí dobře.

Město jako součást přírody

Vsetín má velkou výhodu ve své poloze uprostřed valašských kopců. Stačí několik minut a jste v lese, mimo ruch civilizace. Snaha o zachování příjemného a kvalitního životního prostředí i přímo v ulicích města by se měla nést zejména ve znamení snižování hluku, znečištění vzduchu a snižování prašnosti. Základním prvkem je komplexní plán na zklidňování dopravy v obytných částech města (viz. kapitola doprava), protože doprava se na znečišťování ovzduší a hluku podílí nejvíce.

Dalším velkým zdrojem znečištění ovzduší jsou lokální topeniště v rodinných domcích. Nejen z finančních důvodů, ale často také z neznalosti nebo lhostejnosti topí řada obyvatel nekvalitními uhelnými kaly, hnědým uhlím nebo dokonce odpadky. Město by se mělo zaměřit jednak na informační kampaň, která bude výrazně upozorňovat na zdravotní rizika plynoucí ze spalování těchto surovin, zároveň ale musí připravit program na zvýšení počtu ekologických prostředků pro topení pro ty, kteří si změnu typu vytápění nemohou dovolit. Ve spolupráci s celostátními programy typu Zelená úsporám by město mělo připravit dotační program pro majitele rodinných domků, kterým přispěje na část nákladů spojených s přebudováním kotle na plyn, dřevěné peletky nebo pořízení tepelného čerpadla. Podpora kotlů na dřevěné peletky je navíc na rozdíl od plynu nebo uhlí podporou místní ekonomiky, protože peletky jako palivo z dřevěných pilin se vyrábí na mnoha pilách v regionu. Přeměna kotlů navíc podpoří lokální ekonomiku díky tomu, že zakázky obvykle realizují místní instalatérské a topenářské firmy.

Vsetín by měl i nadále pokračovat v nastoupené cestě lídra v oblasti zpracování odpadů, pomocí informační kampaně by měl navíc motivovat občany k vyššímu podílu tříděného odpadu než doposud. Vhodným motivačním nástrojem na celoměstské zvýšení podílu tříděného odpadu jsou peníze: vedení města před začátkem roku vyhlásí cíl zvýšit podíl tříděného odpadu o určité procento a pokud se tento cíl podaří v rámci celého města naplnit, sníží se poplatek za odvoz domovního odpadu pro všechny občany.

Budeme požadovat certifikaci městských lesů v programu FSC, což je certifikát, který zaručí, že hospodaření v městských lesích probíhá šetrně ve vztahu k životnímu prostředí a je environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné.

Náš program podrobně: Základní body | Doprava | Život ve městě | Samospráva a boj proti korupci | Kultura a sport | Ekonomika a komunikace