23. 11. 2011

V rámci boje proti hazardu mají nyní města a obce silný nástroj pro účinnou regulaci hracích automatů. Respektované občanské sdružení Brnění vydalo podrobný manuál „Jak ve Vaší obci regulovat hazard“, který obsahuje vzorové vyhlášky pro omezení nebo úplnou plošnou regulaci hazardu ve městě a také přesně popsaný způsob, jak vyžadovat po ministerstvu financí zrušení již existujících povolení na hrací automaty. Tento materiál jsme rozeslali všem zastupitelům města Vsetín, aby při svém rozhodování o dalším omezení hracích automatů měli k dispozici všechny relevantní informace a návody.

Manuál vznikl za podpory nadace OSF a je možné jej stáhnout na adrese http://www.osbrneni.cz/regulace-hazardu/manual

„Brnění bude manuál rozesílat na adresy všech obcí v Česku, my jsme jej navíc ještě rozelslali vsetínským zastupitelům,“ uvedl předseda Strany zelených ve Vsetíně Michal Berg. „Na jednání zastupitelstva by měl v nejbližší době přijít návrh na novou vyhlášku, která by měla hazard ve městě regulovat, a tento manuál poskytuje zatím nejlepší a nejkompletnější materiál pro řešení celé problematiky,“ dodal.

V posledních týdnech se již mnoho měst a obcí rozhodlo hazard výrazně regulovat a nikoli spolupracovat s provozovateli hazardu na zvýšení odvodů do městského rozpoču: přehled těchto obcí a jejich postupů je možné vidět např. zde: http://pro-polis.cz/regulacehazardu. Jiná města zase hazard omezovat nechtějí, prootže by to znamenalo výpadky příjmů jejich rozpočtů. „Jsem seznámen se současnou napjatou situací s financováním městských rozpočtů, ale z mnoha stran již zaznělo, že toto financování na úkor rozpadlých rodin, zničených životů, kriminality a zneužívání sociálních dávek, které hazard přináší, je neospravedlnitelné,“ uvedl k tématu výpadků příjmů Michal Berg. „Ve stejném duchu se již několikrát nechali slyšet členové vsetínského zastupitelstva,“ dodal.

Strana zelených navíc upozorňuje, že díky chaotickému schvalování nové legislativy v parlamentu není v tuto chvíli vůbec jasné, jak a zda vůbec budou v roce 2012 odvody a poplatky za hrací automaty do rozpočtů měst a obcí putovat. „Upozorňuje na to i Svaz měst a obcí, pokud by se senátu do konce roku nepodařilo chyby v legislativě napravit, vypadne značná část už existujících poplatků z automatů z městských příjmů. Města by tak za této nejisté situace měla hazard rovnou co nejvíce omezit a s těmito příjmy nadále nepočítat,“ uved Michal Berg